Spordan Önce Nasıl Beslenmelisiniz?

0
55

Tek başına spor yapmak oluşan kilolarınızdan kurtulmanızı sağlamaz. Bu nedenle spora olduğu kadar yeme içme alışkanlığına da özen göstermeniz gerekir. Sporu zayıflamak için yapanlar büyük bir yanılgı içerisindedir. Bu nedenle öncelikle sporun sağlıklı bir beden için gerekli olduğunu bilmekte fayda vardır. Spor yapmak formunuzu korumanıza yardımcı olur. Spor yaparak çok daha fit bir görünüme ulaşabilirsiniz. Spor için verimli gıdalar tüketerek sporun çok daha iyi geçmesini sağlayabilirsiniz. Yağ yakımı için spor öncesi dengeli beslenmek önemlidir. Peki, spordan önce nasıl beslenmelisiniz?

Yulaf Ezmesi

Spordan önce enerji alabilmeniz önemlidir. Her ne kadar karbonhidratlık yiyecekler daha kolay enerji harcamanızı sağlasa da sağlıklı bir yaşam için daha çok protein ağırlıklı beslenmeye özen göstermelisiniz. Spor öncesi güne çok daha dinç başlamak istiyorsanız eğer yulaf ezmesine sofralarınızda yer vermelisiniz. Yulaf ezmesi özellikle muz gibi tok tutma özelliği olan besinler ile tüketilmeye başlandığında spor öncesi oldukça verimli olacaktır. Bir adet orta boy muzu dilimlere ayırdıktan sonra bir kâse yulaf ezmesi ve süt ile karıştırıp sabah öğünlerinde spor öncesi tüketebilirsiniz.

Performansı Artırmak İçin Kahve

Spordan yaklaşık yarım saat önce bir kahve içmek performansınızın artmasına yardımcı olacaktır. Fakat gün içerisinde çok fazla kafein almamaya özen göstermelisiniz. Bu nedenle sabah dengeli bir kahvaltıdan sonra spora başlamadan yarım saat önce şekersiz bir kahve iyi gidecektir. Fakat eğer gün içerisinde kafeini çok fazla tüketiyor iseniz vücudunuz bağışıklık kazanacağından dolayı kafeinin performansınıza olan etkisinde de zayıflama görülecektir. Bu nedenle kahve seviyorsanız eğer bunu spora başlamadan önce yalnızca bir fincan olarak tüketmeye özen göstererek spor öncesi çok daha iyi performans sağlayabilirsiniz.

CEVAP VER